top of page

פיתוח מקצועי

מרכז המורים בידינו מקיים מפגשי חשיבה, קורסים והשתלמויות לפיתוח מקצועי, השתלמויות והרצאות מומחים לעדכון ידע מדעי, לצד קהילות מורים בנושאי סביבה, שינויי אקלים, חינוך סביבתי וקיימות.

מוזמנים להירשם לקבלת גמול עם או בלי ציון.

בחלק מההשתלמויות ניתן יהיה להשתתף כשומעים חופשיים ואין צורך בהרשמה מראש.

בדף זה תוכלו למצוא פרטים נוספים על ההשתלמויות, קישורים להרשמה, וכן משאבים, כגון מצגות והרצאות, מהשתלמויות שנערכו בשנים עברו.

קורסים לפיתוח מקצועי - תשפ"ג

Background picture.jpg

השתלמות מקוונת ב-ZOOM

30 שעות: 10 מפגשים סינכרוניים מקוונים + סיור

סדרת הרצאות מומחים מחזית המחקר והעשייה הסביבתית בנושא חדשנות אקלימית להתמודדות עם שינויי האקלים.

הרצאות: ימי ג', 19:00-20:45
סיור: 28.3.23, 9:30-15:30

התמודדות עם שינויי האקלים

התמודדות עם שינויי האקלים

השתלמות עדכון ידע מדעי, תשפ"ג - התמודדות עם שינויי האקלים

חלבונים אלטרנטיביים

14 במרץ 2023

פרופ' אילת פישמן

איך מייצרים חלבונים אלטרנטיביים והאם הם באמת  עשויים  לצמצם את פליטות גזי החממה? מתי נאכל בשר וחלב מתורבתים? על אלו ועוד בהרצאה.

פרופ' אילת פישמן, הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון, הטכניון

חדשנות בתחום בנייה ירוקה ותכנון מותאם לשינויי אקלים

7 במרץ 2023

אדריכלית איריס גבעולי

מהן ההשפעות של הבניה על שינוי האקלים וכיצד החדשנות בתחום עשויה לצמצם את  פליטות גזי החממה? מהו תכנון מותאם אקלים? על אלו ועוד בהרצאה.

איריס גבעולי, אדריכלית, המועצה לבנייה ירוקה

טכנולוגיה ודיגיטל – חלק מהפתרון או חלק מהבעיה הסביבתית?

21 בפברואר 2023

ד"ר ורד בלאס

מהן ההשפעות של הטכנולוגיה והעולם הדיגיטלי על שינוי האקלים וכיצד ניתן לצמצם את  פליטות גזי חממה שלהם? אלו טכנולוגיות קיימות בתחום? על אלו ועוד בהרצאה.


פרופ' ורד בלאס, בי"ס פורטר, אוניברסיטת תל אביב

מפסולת לאנרגיה

7 בפברואר 2023

ד"ר שירה דסקל

כיצד הפסולת שלנו יכולה להפוך לאנרגיה ומה ההשלכות של מהלך כזה על  פליטות גזי חממה? אלו טכנולוגיות קיימות בתחום? על אלו ועוד בהרצאה.


ד"ר שירה דסקל, המרכז לחקר משאבי טבע וסביבה, אוניברסיטת חיפה

שרשראות אספקה וכלכלה מעגלית והקשר שלהן לשינויי האקלים

24 בינואר 2023

צרויה שבח

מהי כלכלה מעגלית וכיצד משפיעה על שינוי האקלים? אלו טכנולוגיות קיימות על מנת להפחית פליטות גזי חממה בשרשראות האספקה?

על אלו ועוד בהרצאה.

צרויה שבח, בי"ס פורטר, אוניברסיטת תל אביב

פתרונות מבוססי טבע

10 בינואר 2023

תמר רביב

כיצד הטבע יכול לסייע בהתמודדות עם שינויי האקלים? מהם הפתרונות המבוססים על הטבע ומה תרומתם?

על נושאים אלו ועוד בהרצאה.

תמר רביב, ראש אגף שטחים פתוחים ומגוון ביולוגי במשרד להגנת הסביבה

מהפכת המימן - האנרגיה הירוקה של העתיד

27 בדצמבר 2022

פרופ' גדעון גרדר

מהי כלכלת מימן? מה ההבדל בין מימן ירוק לכחול ואפור? האם אנרגיית מימן היא האנרגיה של העתיד? על נושאים אלו ועוד בהרצאה.

פרופ' גדעון גרדר, הפקולטה להנדסה כימית, הטכניון, הינו ממיסדי חברת H2Pro. החברה הינה חברה ישראלית המפתחת טכנולוגיה לפיצול מים לאטומי מימן וחמצן לשם הפקת אנרגיית מימן.

חקלאות חכמה מותאמת לשינויי אקלים

13 בדצמבר 2022

ד"ר אנה ברוק

מהי תרומת החקלאות לפליטות הפחמן? כיצד טכנולוגיות בחקלאות יכולות לסייע בהתמודדות עם שינויי אקלים? מהי חקלאת משמרת / מדייקת / חקלאות בת קיימא? על אלו ועוד בהרצאה.

ד"ר אנה ברוק, החוג לגאוגרפיה, אוניברסיטת חיפה

טכנולוגיות לכידת פחמן והנדסת אקלים - הרצאת מבוא ומפגש עם מובילי סטרטאפים

6 בדצמבר 2022

פרופ' יואב יאיר, דן דבירי, ענבל קן-טור

מהן הטכנולוגיות להפחתת ריכוז פחמן דו חמצני באטמוספירה או בים? מהן השיטות ללכידת הפחמן הדו חמצני לפירוק שלו ואחסונו?

מפגש זה עוסק בנושאים של הנדסת אקלים וטכנולוגיות ללכידת פחמן. 

פרופ' יואב יאיר, הדיקן של ביה"ס לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה מספר על התחום של הנדסת אקלים ולכידת פחמן. מומלץ לקרוא את המאמר שכתב "הנדסת אקלים – ההבטחה, הסכנות והמוצא האחרון" אשר התפרסם בגיליון סתיו, 2022 (כרך 13(3)) של כתב העת אקולוגיה וסביבה. 

דן דבירי מציג את  CarbonBlue - חברת סטארטאפ ישראלית המפתחת טכנולוגיה ייחודית להסרה של פחמן דו חמצני ממי ים. הטכנולוגיה של Carbon Blue מפנה מקום במי הים ומאפשרת לים לספוח כמות הגדולה בהרבה מ-30% של הפליטות ממקורות של אדם. הטכנולוגיה שהחברה מפתחת היא ראשונה מסוגה, שכן אין אף מתקן תעשייתי המבצע הסרה של פחמן דו חמצני ממי ים בעולם. 

ענבל קן-תור, מציגה את חברת Airovation Technologies העוסקת בפיתוח פתרונות שמטרתם להתמודד עם איכות האוויר, ובייחוד עם עודף פחמן דו חמצני בחללים סגורים, ומפתחת ממברנות שסופחות פחמן דו חמצני ממפעלים.

פרופ' יואב יאיר, דיקן ביה"ס לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה. 

דן דבירי, חברת CarbonBlue. 

ענבל קן-תור, מנהלת פיתוח עסקי של יחידת ה- CCUS בחברת Airovation Technologies.

חדשנות אקלימית להתמודדות עם שינויי האקלים

22 בנובמבר 2022

אוריאל קלר

מה זה אקוסיסטם? מהו האקלים טק הישראלי? עם אלו אתגרים הוא מתמודד? מה שיעור הצמיחה של החברות הישראליות בתחום? על כל אלו ועוד בהרצאה.

אוריאל קלר הוא המייסד והמנכ"ל של ארגון PLANETech, ארגון ללא מטרת רווח שהוקם כיוזמה של המכון הישראלי לחדשנות וקבוצת ההשקעות  Consensus Business Group, מתוך חזון להקים קהילה של האקלים טק הישראלי. פלנטק מתמקדת בחדשנות טכנולוגית להתמודדות עם אתגרי שינוי האקלים במטרה להפוך את החברות הישראליות התורמות להתמודדות עם שינויי האקלים לאקוסיסטם גלובלי מתפתח וצומח.

חומרים מקורסים לפיתוח מקצועי משנים עברו

השתלמות עדכון ידע מדעי, תשפ"ב - יעדי האו"ם ה-SDGs

איכות מקורות המים בישראל, מים מותפלים ואיכותם וההשפעה הסביבתית של מתקני ההתפלה

17 במאי 2022

ההרצאה עוסקת במים נקיים ותברואה כחלק מיעדי האו"ם לפיתוח בר קיימא.
פרופ' אורי להב הינו ראש היחידה לסביבה, מים וחקלאות ביחידה להנדסת הסביבה בטכניון, חלוץ בתהליכי טיפול במים מותפלים. קבוצת המחקר בהובלתו פיתחה קריטריונים לאיכות הנדרשת למים מותפלים בישראל והליכים חדשניים לטיפול המשלים במים מותפלים.

פרופ' אורי להב

שינויים ואתגרים במשק החשמל

5 באפריל 2022

ההרצאה עוסקת ביעד האו"ם מס' 7 לפיתוח בר קיימא. המרצה דנה באנרגיה במבט רב ממדי, ובפרט בהיבט של אנרגיה נקייה וזמינה. ההרצאה עוסקת במדיניות ציבורית תוך התמקדות במתרחש בישראל בהתייחס למדיניות ותוכניות עתידיות בתחום האנרגיה.
פרופ' יעל פרג כהן מינץ הינה מומחית למדיניות אנרגיה ושינוי אקלים; סגנית דיקן בית הספר לקיימות באוניברסיטת רייכמן; חוקרת בכירה במכון לשינוי האקלים, אונ' אוקספורד, אנגליה. מחקרה מתמקד בשלושה תחומים עיקריים: שווקי אנרגיה עתידיים, התנהגות צרכני אנרגיה ומעבר לחברה דלת פחמן.

פרופ' יעל פרג כהן מינץ

טרופיקליזציה של הים התיכון בשל שינוי אקלים ופלישות מינים - אתגר לשמירת טבע

29 במרץ 2022

ההרצאה עוסקת ביעדים מס' 13 ו-14 לפיתוח בר קיימא של האו"ם בהתייחס לנושא שימור משאבים ימיים.
פרופ' גיל רילוב, אקולוג ימי, חוקר בכיר במכון הלאומי לאוקינוגרפיה, חקר ימים ואגמים לישראל, פרופסור חבר בפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטת חיפה. עוסק בתחומי מחקר הקשורים לאקולוגיה ימית ושימור ולאקולוגיה קהילתית. מוביל את מעבדת המחקר Marine Community Ecology.

פרופ' גיל רילוב

אולי עוד לא אכלנו אותה? מערכת המזון בעידן שינוי אקלים

22 במרץ 2022

הרצאה העוסקת במערכת המזון בעידן שינוי האקלים, בהתייחס לבטחון תזונתי ושימור מזון.
ד"ר חגית אולנובסקי , שמובילה את הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא, אותו הקימה מתוך מטרה לקדם תזונה בריאה ובת קיימא (סביבתית וחברתית) על בסיס ידע מדעי ולטובת כל תושבי ישראל. ד"ר אולנובסקי הינה יועצת עצמאית לניהול סיכוני בריאות וסביבה בישראל, ועובדת עם המשרד להגנת הסביבה (מדענית ראשית ואגף שטחים פתוחים ומגוון ביולוגי), עם רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, עיריית תל-אביב ועיריית אשדוד, ארגונים, חברות וגופים נוספים.

ד"ר חגית אולנובסקי

האקולוגיה של שינוי גלובלי ונגישות לפתרונות במסגרת יעד 15 - "חיים על פני האדמה"

15 בפברואר 2022

ההרצאה עוסקת ביעד 15 - חיים על פני האדמה. יעד זה עוסק בשמירת הטבע על ידי הגנה על מערכות אקולוגיות ביבשה, שחזורן וקידום שימוש בר קיימא בהן.
פרופ' ז'וזה גרינצוויג, מהפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה, האוניברסיטה העברית בירושלים, רחובות. פרופ' גרינצוויג חוקר מערכות אקולוגיות של עצים.

פרופ' ז'וזה גרינצוויג

יעד 11 - ערים מקיימות, מכילות וחסונות

1 בפברואר 2022

בהרצאתה, ד"ר אורלי רונן רותם עוסקת בנושא של ערים וקהילות מקיימות וכוללת סקירה של יעדי האו"ם בהקשר לתפיסות של קיימות ופיתוח בר קיימא (מערכת היחסים בין חברה, כלכלה וסביבה), נתונים על ההתפתחויות בעשור האחרון אשר משפיעות על תפיסות אלו ודוגמאות לפתרונות לקהילות עירוניות. כמו כן, ד"ר אורלי רונן רותם מתייחסת בהרצאתה לדו"ח היערכות ישראל למשבר האקלים שסוקר את היערכות מדינת ישראל בעקבות הפעולות המרכזיות הננקטות כיום בעולם בנוגע לשינויי האקלים ולמדריך להכנת תוכנית פעולה מקומית להיערכות לשינויי אקלים ואנרגיה מקיימת אשר הופק בשיתוף משרד י ממשלה, מרכז השלטון המקומי ופורום ה-15.
ד"ר אורלי רונן רותם הינה מייסדת המעבדה לחדשנות וקיימות עירונית בבית ספר פורטר ללימודי סביבה, מנכ"ל לשעבר של מרכז השל לקיימות ומייסדת המרכז לקיימות מקומית במרכז השל. לאורלי תואר שלישי בגיאוגרפיה ותכנון ערים מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני במנהל עסקים ומדיניות ציבורית. אורלי מובילה מזה כעשור את הקיימות המקומית בישראל דרך הכשרות, פיתוח מסגרות אסטרטגיות ויצירת כלים לרשויות המקומיות ולקהילות התושבים.

ד"ר אורלי רונן רותם

יעדי האו"ם לפיתוח בר-קיימא

18 בנובמבר 2021

בשנת 2015 התכנסה הקהילה הבינלאומית, הכוללת את מדינות ה-OECD והמדינות הפחות מפותחות, במטרה לגבש חזון משותף לפיתוח בר-קיימא עד 2030. גיבוש החזון המשותף והחתירה להשגתו תהובילו לבניית תכנית בעלת שבעה עשר יעדים מרכזיים במגוון תחומים, שמטרתם להביא את האנושות לרווחה ושלומות (well being) של כלל האנושות. יעדים אלו מכונים SDG’s-Sustainable Development Goals. מתוך יעדי העל, הוגדרו 169 מטרות אופרטיביות לקידום היעדים, ו-242 מדדים להערכת ההתקדמות ביישומם והשגתם בכל מדינה.
ההרצאה ניתנה על ידי גב' צרויה שבח, עורכת הדו"ח הממשלתי של יעדי האו"ם, המפרטת בהרצאתה על מהות ה SDG's וחושפת את הצעדים וההערכה שנעשים בארץ על מנת להשיג את החזון ב-2030. הרצאה זו היא הראשונה בסדרת ההרצאות העוסקות ביעדי האו"ם, שניתנו במסגרת פיתוח מקצועי למורים מטעם מרכז המורים בידינו לחינוך סביבתי ולקיימות.

גב' צרויה שבח

bottom of page