top of page

משאבים למורים

לפניכם מגוון חומרי העשרה, משאבי עזר וחומרי הנחייה להוראה. מוזמנים לעיין במשאבים ולהשתמש בהם. 

נוסף על משאבים אלו, תוכלו למצוא מדריכים למורה (הכוללים תשובון) למגוון פעילויות המוצעות לשימוש באתר בדף - מדריכים למורה. שימו לב, כדי לצפות בחומרים אלו יש להרשם לאתר ולקבל אישור הרשמה. בהרשמה יש לציין תפקיד ובית ספר על מנת שנוכל לאשר את ההרשמה.

משאבים בנושא שינוי אקלים (אנגלית)

משאבי מידע

רשימת אתרי אינטרנט הכוללים משאבים מגוונים בנושא שינוי האקלים. הרשימה הוכנה על ידי Hisham Attia, אוניברסיטת ויקטוריה, אוסטרליה.

מי אחראי לעליית הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה

מעטפת פדגוגית לסרטון מעלה וחצי

המעטפת כוללת תקציר ההרצאה וחשיבותה, רקע מדעי והעשרה והצעות לפעילויות בעקבות ההרצאה. פרויקט 'מעלה וחצי' מסביר את העובדות של החימום הגלובלי ושינוי האקלים מפי "פורום האקלים" - המורכב ממיטב מדעני/ות האקלים והאנרגיה בישראל. בדיון הציבורי היום נשמעות דעות מגוונות המטילות ספק בקיומו של שינויי האקלים. הרצאתו של דר' אורי ריב מציגה ראיות מדעיות כמענה לספקות. שילוב הסרטון בהוראה הוא בעל ערך כפול ללמידה: (1) ההרצאה מסבירה איך המדע יודע שפעילות אנושית היא הסיבה לעליית ריכוזי הפחמן הדו חמצני באטמוספירה (2) ההרצאה מאפשרת לשלב תכנים הנוגעים לחשיבה ביקורתית, עובדה מול דעה, עיצוב דעת קהל, תפקיד המדיה והחדשות ועוד.

האקתון ככלי להתמודדות עם שינוי אקלים ועידוד יזמות בבית הספר

חומרי הנחייה למורים

מדריך מקוצר לבניית האקתון חינוכי-בית ספרי בנושא שינוי האקלים, טיפים לביצוע האקתון מוצלח, דוגמאות לרעיונות שעלו מבתי ספר וכלים שיכולים לשמש מורים המעוניינים ליישם את הפעילות בכיתותיהם. סוגיית שינוי האקלים היא סוגייה רחבה מאוד ולעיתים תלמידים מתקשים להתחבר לנושא ברמה האישית. בנוסף, ישנן עדויות המצביעות על כך שבקרב חלק מהתלמידים, השיח על שינוי האקלים עלול לעורר חרדה מאחר שפעמים רבות הנושא מוצג כאסון מתקרב שאין לו פתרונות ואין לאדם הפרטי דרך בה יוכל להשפיע על המגמה ההרסנית של שינוי האקלים. הצגת רעיונות ודרכי התמודדות עם שינויי האקלים במסגרת ההוראה בכיתה, יכולה להוות כר פורה ללמידה משמעותית ומעבר לכך, לקדם את ההבנה כי ניתן לצמצם את שינויי האקלים ולהקטין את השלכותיהם. עיסוק בהתמודדות עם שינויי האקלים יכול להפחית חרדה ויש לו ערך מוסף כאשר משולבת בלמידה חשיבה ויצירתיות המקדמות אקטיביזם, והבנה שרעיונות גדולים וטובים יכולים לצמוח בחשיבה משותפת ובהתבססות על ידע מדעי וטכנולוגי מהימן ועדכני. כדי לעסוק בנושא כה רחב, לעודד ולאתגר את התלמידים בחשיבה על דרכי התמודדות, לפניכם חוברת הנחייה לפעילות של האקתון הכוללת טיפים לתכנון וביצוע של האקתון מוצלח, מאתגר ומלמד שנאספו מאנשי חינוך מנוסים בתחום.

תוצאות הלמידה מסיורים לימודיים כפי שמדווחים על ידי תלמידים: ההשפעה הפדגוגית

תקציר מאמר אקדמי

תקציר המאמר: Lavie Alon, N., & Tal, T. (2015). Student self-reported learning outcomes of field trips: The pedagogical impact. International Journal of Science Education, 37(8), 1279-1298.

דוגמאות לפרקטיקות מוצלחות בטיולים בטבע

תקציר מאמר אקדמי

תקציר המאמר: Tal, T., Lavie Alon, N., & Morag, O. (2014). Exemplary practices in field trips to natural environments. Journal of research in science teaching, 51(4), 430-461.

הצעה לתוכנית לימודים בדגש מזון ושינויי אקלים

רצף הוראה

קרינה - רקע מדעי למורה

רקע מדעי

ניתוח שאלות ותשובות מסוגים שונים

חומרי עזר למורים

חוברת המרכזת שאלות מייצגות מכל אחד מתחומי תוכנית הלימודים. השאלות נאספו מתוך מבחני מורים ומתוך שאלוני בחינות בגרות משנים עברו.

עבודת האקוטופ - עדכונים, רעיונות והמלצות

חומרי עזר למורים

מחוון מעודכן להערכת עבודת האקוטופ, רעיונות לאקוטופים בסביבה הקרובה והצעה להוראת האקוטופו מרחוק. תשפ"ב, 2022

הסדנה הסביבתית - דוגמאות נבחרות

חומרי עזר למורים

חוברת המעשירה את המורים במאגר של סדנאות ספציפיות לביצוע עם התלמידים, או כהשראה. החוברת כוללת ארבע סדנאות נבחרות בצפון הארץ - חורש וטבע עירוני בנחל זיו בחיפה, חוף הים ופיתוחו בחוף אכזיב, נחלים ושיקומם בנחל הקישון וחופי הכנרת.

אקוטופ בטופ: הנחיות הצעות ודוגמאות - עברית

חומרי עזר למורים

חוברת זו נועדה להציג למורים דרך מסייעת להנחיית יחידת האקוטופ בכיתה. החוברת מחולקת לשני חלקים: א) הצעה ללוח זמנים לביצוע היחידה, דרכים לגיבוש שאלת חקר, תכנון מחקר איסוך ועיבוד נתונים וכתיבת דיון; ו-ב) ארבע דוגמאות לעבודות מלאות מלוות בהערות - שתיים בעברית ושתיים בערבית. תשע"ד, 2014.

אקוטופ בטופ: הנחיות הצעות ודוגמאות - ערבית

חומרי עזר למורים

חוברת זו נועדה להציג למורים דרך מסייעת להנחיית יחידת האקוטופ בכיתה. החוברת מחולקת לשני חלקים: א) הצעה ללוח זמנים לביצוע היחידה, דרכים לגיבוש שאלת חקר, תכנון מחקר איסוך ועיבוד נתונים וכתיבת דיון; ו-ב) ארבע דוגמאות לעבודות מלאות מלוות בהערות - שתיים בעברית ושתיים בערבית. תשע"ד, 2014.

מילון מונחים בכלכלה סביבתית

מילון מונחים

מילון מונחים הקשורים בכלכלה סביבתית.
bottom of page