top of page

השתלמות עדכון ידע מדעי, תשפ"ד היבטים מגוונים של שינוי אקלים

תפקיד התקשורת בהתמודדות עם משבר האקלים

14 בפברואר 2024

ד“ר ורד אלישר-מלכה

שינוי האקלים נחשב כיום לאיום הגדול ביותר על כדור הארץ ועל יושביו, המוכר לאנושות. פרסום דו"חות ה IPCC האחרונים (2021-2023) סתם את הגולל על עמדותיהם של אחרוני הספקנים באשר להיקף ההשפעות שהוא צפוי לחולל בחיינו.

כמו בכל משבר רב ממדי ורחב היקף, אמצעי התקשורת משמשים שחקן מרכזי בניהול המשבר ובהתמודדות עמו. בהתאם, התפתח בעשורים האחרונים תחום מחקר המכונה "תקשורת אקלים", במסגרתו בוחנים החוקרים היבטים שונים של השפעות אמצעי התקשורת על ניהול המאבק במשבר.

על אף העובדה שישראל נחשבת למדינה בעלת פוטנציאל פגיעה גבוה במיוחד משינוי האקלים, בייחוד בשל התנאים הגיאו-פוליטיים המאפיינים אותה, מחקר תקשורת האקלים בארץ מצוי בחיתוליו.

ההרצאה מתמקדת בהיבטים השונים של השפעת אמצעי התקשורת, לרבות הרשתות החברתיות, על ניהול המאבק בשינוי האקלים, תוך התמקדות במקרה הבוחן הישראלי.

ד“ר ורד אלישר-מלכה, מרצה בכירה, החוג לתקשורת, המכללה האקדמית עמק-יזרעאל

סוף העונה -על אופנה, אקלים וחברה

31 בינואר 2024

ד“ר מיטל פלג מזרחי

מה הקשר בין שונית האלמוגים לג'ינס, האם H&M טובים יותר לסביבה משאנל, מה הן ההשלכות הסביבתיות וחברתיות של תעשיית האופנה ואיך הבגדים שלגופנו הפכו לתעשייה השנייה המזהמת ביותר בעולם.

במסגרת ההרצאה נתחקה אחר מסלול החיים של הבגד, משלב גידול הכותנה ועד לקבירה באדמה, נאיר זרקור על תנאי ההעסקה של הפועלות במדינות עולם שלישי, נעמיק בדפוסי הצריכה ובארון הבגדים שלנו ונכיר דפוסי צריכה אלטרנטיביים לחובבות אופנה עם מצפון סביבתי.

ד“ר מיטל פלג מזרחי, חוקרת אופנה בת קיימא וצדק סביבתי ומנהלת תנועת מתלבשות לאופנה הוגנת ומקיימת

פורום האקלים הישראלי - יוזמות בין מגזריות פורצות דרך

24 בינואר 2024

ד“ר דב חנין

ההרצאה עוסקת בממדים החברתיים של משבר האקלים ובאתגר שהמשבר מציב לדמוקרטיה וכן בהזדמנויות שהמשבר הזה פותח בפני העולם, ובפני ישראל במיוחד, לקדם שינוייים לטובה בחיינו כחברה.

ד“ר דב חנין, יו“ר פורום האקלים הישראלי

כלים ליצירת חוסן קהילתי בהתמודדות עם שינוי האקלים

17 בינואר 2024

ד“ר אלה ברנד-לוי

ההרצאה עוסקת בשינויי האקלים, אוכלוסיות פגיעות וחוסן קהילתי. מי הן האוכלוסיות הפגיעות לשינויי האקלים ומדוע? וכן מה ניתן לעשות כדי לחזק את הערכותן בדגש על פיתוח חוסן קהילתי? 

ד"ר אלה ברנד-לוי, עובדת סוציאלית, כיום מנהלת מקצועית של תחום התעסוקה והקהילה במערך התכניות לטיפול בעוני של משרד הרווחה והביטחון החברתי. לשעבר עמיתת ממשק במשרד הרווחה, תכנית של האגודה הישראלית לאקולוגיה, במסגרתה הובילה את כתיבת התכנית להערכות לשינוי האקלים של משרד הרווחה.

ניתוח כלכלי של שיטות שונות להפחתת זיהום

10 בינואר 2024

פרופ‘ צביקה נאמן

פליטות של גזי חממה, הן גורם מרכזי לשינויי האקלים ולנזקים שונים שהם גורמים לחברה ולכלכלה. השפעות אלה מייצרות עלויות שאינן מכוסות על ידי המעורבים בפעילות הכלכלית שגרמה להן, ולמעשה הציבור הרחב הוא זה אשר נושא בהן – מה שמכונה כשל שוק של עלויות חיצוניות.

בהרצאה זו תשמעו על האופן שבו מבצעים ניתוחי עלות אל מול תועלת בכלכלה, ויידונו דרכים כלכליות להפחתת זיהום אפקטיבית, ובפרט דרכי שימוש במיסוי מזהמים וברשיונות זיהום סחירים.


פרופ‘ צביקה נאמן, פרופסור לכלכלה, מופקד על הקתדרה למיקרו כלכלה ע״ש מריו אנריקה סימונסן, אוניברסיטת תל אביב

הזדמנויות בתחום החלבונים

3 בינואר 2024

ד"ר תום כהן בן-אריה

חלבון אלטרנטיבי (חלבון תחליפי) הוא מונח שמתייחס לחלבון שפותח באמצעות תהליכים טכנולוגיים מתקדמים תוך יצירת מוצר שהערך התזונתי, והתפוקה החלבונית בתוכו, דומות לחלבון ממקורות בעלי חיים.

בשר מבוסס חלבונים אלטרנטיביים עשוי לספק מקור של חלבון מלא תוך הפחתה משמעותית של פליטות גזי חממה וחסכון במים ובשימושי קרקע. בהרצאה זו נעמיק בנושא זה.

ד"ר תום כהן בן-אריה, מדען בכיר, GFI ISRAEL

bottom of page